Max Biaggi podesáté !

  Fenomenální italský jezdec a žijící legenda Masarykova okruhu v Brně - Max Biaggi získal své 10.vítězství u nás v Brně a je tak suverénně nejúspěšnější jezdec, který se kdy na nové trati Masarykova okruhu proháněl!

  Obrovská gratulace Maxovi!

  Brněnský závod mistrovství světa WSBK jsme si jako KPO samozřejmě nemohli nechat ujít! Ve vedru které panovalo (teplota trati 60°C !!!) to však rozhodně nebylo pro žádné "slečinky" a tak patří velké díky všem, kteří statečně šířili "naši věc" i při této druhé nejvýznamější akci konané letos na Masarykově okruhu v Brně.

    Z našich českých jezdců se nejlépe dařilo Michalu Šemberovi, který získal v kategorii litrových Stocků na divokou kartu skvělé 8.místo a neztratil se ani Ondra Ježek svým 11.místem! Naopak Jakub Smrž havaroval v obou jízdách a na rozpálené trati Masarykova okruhu, se tak jako jeden z mála toho dne, moc neohřál...

  A nyní se již těšíme na vrchol letošní motocyklové sezóny - na CARDION AB GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY - konaný ve dnech 13.-15.srpna, kde v neděli rozvineme opět náš tábor ABAJAFANS na tribuně D ! Všichni fanoušci KARLA ABRAHAMA jsou do našeho sektoru srdeščně zváni!!!

Doča

PS: velké poděkování Zazimu a společnosti Alitalia, že jsme měli možnost navštívit jinak totálně "nedobytný" box týmu Maxe Biaggiho, který je po Abajovi jediný další brněnský "Localmatador" ! I o tom je článek nížeji...

Naše fotky z Brna

  -------------------------------------------------------------------------------------

Max Biaggi: Brněnský okruh? Můj druhý domov!

Příští rok mu bude čtyřicet. Po světových okruzích se prohání dlouhých devatenáct sezon. Ve sbírce má čtyři tituly z nedávno zrušené třídy do 250 ccm (1994-1997). A aktuálně má Max Biaggi nakročeno k tomu, aby na závěr bohaté kariéry získal premiérový titul i mezi superbiky. Mimo jiné proto, že o víkendu potvrdil nebývalé souznění s náročnou tratí Masarykova okruhu, na němž završil jedinečné jubileum.
Na asfaltu, rozpáleném před první jízdou na 48 stupňů Celsia a před druhou dokonce na 59 stupňů (pouhé dva stupně pod historickým maximem Masarykova okruhu), čekalo jezdce vždy dvacet kol v délce 108 kilometrů.

Zatímco náš Jakub Smrž vydržel na trati v prvním případě jen na konec úvodní dlouhé zatáčky, nesoucí jméno Františka Šťastného, a ve druhém po předchozích problémech se špatnou zadní pneumatikou se v kačírku vyválel tři kola před cílem, Max Biaggi opět potvrdil, že je mistrem spolehlivosti. Vždyť cílem, většinou na těch nejvyšších příčkách, projel posledních 38 jízd MS superbiků v řadě, a naposledy odstoupil ze závodu loni na jaře v nizozemském Assenu!

Zkrátka na zemi si vlastní vinou ustele opravdu výjimečně, zásadní technické problémy se mu povětšinou obloukem vyhýbají (maximálně ty mírné, podobně jako Smrž i on měl na motocyklu Aprilia nasazenu nekvalitní zadní gumu, ovšem už v sobotním Superpole). A tak dokonalou bilanci, jakou o víkendu prodloužil před zraky 64 tisíc diváků na Velké ceně České republiky, se nemůže pochlubit žádný z motocyklových závodníků. Nejen současných, ale ani bývalých.

Italský veterán Max Biaggi, řečený „Šílený Max“ či „Římský imperátor“ (však také jeden z jeho nejzarytějších fanoušků chodí v brnění římského legionáře), zaokrouhlil počet triumfů na Masarykově okruhu ve všech myslitelných kategoriích na deset – a kromě obvyklých trofejí pro vítěze dostal od pořadatelů i velký dort!

Na jubileum si ale musel počkat do druhého závodu, v tom prvním mu patřilo „jen“ druhé místo za Reou z Velké Británie. „I když jsem se snažil jít od začátku na špici a udržet se tam, Jonathan nasadil tempo, s nímž jsem se nedokázal srovnat. A také z nastavení vlastního motocyklu jsem neměl ten správný pocit jako obvykle. Už v pátek jsem cítil, že to není tak ideální jako před rokem. Naštěstí moje snaha vyšla na druhý pokus, kdy jsme na motocyklu provedli jisté úpravy třeba s řazením nebo s rozložením hmotnosti,“ prohlásil šťastný Biaggi poté, co britskému soupeři oplatil porážku z poledního závodu.

Vůbec mu přitom nevadilo, že nový rekord Masarykova okruhu na jedno kolo pro třídu superbiků mu v závěru vyfoukl jiný ze závodníků původem z Velké Británie, Cal Crutchlow. Ten ovšem těžil z toho, že podobně jako Smrž zajel do boxů na krátkou zastávku, s cílem přezout na nové pneumatiky.

Sečteno podtrženo: posedmnácté přijel Biaggi na Masarykův okruh. Absolvoval jednadvacet závodů a v sedmnácti se postavil na bednu – desetkrát jako vítěz, čtyřikrát jako druhý a třikrát jako třetí jezdec v konečném pořadí! V kvartetu nepódiových umístění je přitom jen jediné „neoslnivé“ – v roce 2001 obsadil v půllitrech desáté, historicky nejhorší místo. Kromě toho byl dvakrát čtvrtý a jednou pátý.

V Brně vždy dokončil !

Pokud jste dobře počítali, došli jste k jistě zajímavému zjištění. Od premiéry na Velké ceně České republiky v létě 1993, kdy ve dvěstěpadesátkách obsadil druhou příčku, fenomenální Max Biaggi každý ze závodů na českém asfaltu dokončil! Nejfamóznější období prožil mezi roky 1994 a 1998, kdy čtyřikrát ovládl kubaturu do 250 ccm, a po přestupu mezi elitu i českou premiéru v pětistovkách. Pět prvenství v řadě!

A ještě podrobná statistika ze superbiků – 2007 druhé a první místo, 2008 čtvrté a třetí, před rokem první a druhé. A letos? To samé, jen v opačném pořadí. Opravdu úctyhodná bilance. Přitom jako dítě se Biaggi zajímal jen o fotbal a o tom, že se vydá na dráhu motocyklového závodníka, se rozhodlo až v roce 1989, kdy k sedmnáctým narozeninám dostal jako hlavní dárek novou motorku. O rok později už slavil titul při premiéře v italském šampionátu produkčních motocyklů. Z něj pak vedla Maxova úspěšná cesta za titulem evropského šampiona dvěstěpadesátek hned o dvanáct měsíců později a vzápětí, už definitivně, do mistrovství světa silničních motocyklů. A tím pádem i na jeho oblíbený a zaslíbený okruh, vybudovaný v lesích nedaleko od Brna …

„Masarykův okruh v České republice? Ano, to je můj druhý domov! Tohle místo prostě miluji,“ řekl spokojený i dojatý Max Biaggi po druhém nedělním závodě. Před posledními čtyřmi zastávkami světového šampionátu superbiků má rodák z Říma, který před dvěma týdny oslavil devětatřicáté narozeniny (ale v Itálii kvůli daním nežije – oficiálně přebývá střídavě v Monaku a USA), solidní náskok 68 bodů před průběžně druhým Leonem Haslamem.

A pokud udrží nasazené tempo (v této sezoně devět vítězství a body z každého závodu), titul mistra světa by mu neměl uniknout.

zdroj: http://moto.sport.cz/moto/motocykly/172081-max-biaggi-brnensky-okruh-muj-druhy-domov.html  ( David Soeldner )