GP České republiky – Marc Márquez neměl soupeře, pole position slaví i jeho bratr Alex

MotoGP – Kvalifikace (Q1)

V první kvalifikaci už nepršelo, naopak z pod mraků byly vidět sluneční paprsky, které rychle vysušovaly závodní stopu Masarykova okruhu. V polovině kvalifikace byl na postupových pozicích s časem 2'05,344 sekundy Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) a s časem 2'05,676 sekundy Johann Zarco (Red Bull KTM Factory Racing), takže oba jezdci tovární KTM. Třetí Sylvain Guintoli (Team Suzuki Ecstar) ztrácel na postup necelé dvě desetiny. Karel Abraham (Reale Avintia Racing) byl s časem 2'07,603 sekundy desátý.
 Skvěl zajel v samotném závěru Johann Zarco, který se časem 2'05,033 sekundy posunul ze čtvrté pozice na první a do Q2 postupuje s týmovým kolegou Polem Espargarem. Zklamání bylo znát v týmu LCR, protože Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) ztratil postupovou pozici rozdílem dvou desetin. Blízko postupu byl rovněž Francesco Bagnaia (Pramac Racing) a Sylvain Guintoli. Brněnský závodník Karel Abraham nastavil desátý nejrychlejší čas a do závodu odstartuje dvacátý.
GP České republiky, MotoGP – Kvalifikace (Q1)
7. # 6 Stefan BRADL GER Repsol Honda Team Honda 2'05.974 + 0.941
8. # 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 2'06.284 + 1.251
9. # 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 2'06.554 + 1.521
10. # 17 Karel ABRAHAM CZE Reale Avintia Racing Ducati 2'06.898 + 1.865
11. # 55 Hafizh SYAHRIN MAL Red Bull KTM Tech 3 KTM 2'07.155 + 2.122
12. # 53 Tito RABAT SPA Reale Avintia Racing Ducati 2'07.315 + 2.282
13. # 29 Andrea IANNONE ITA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 2'07.923 + 2.890

MotoGP – Kvalifikace (Q2)

Jak byli jezdci továrních KTM rozjetí z první kvalifikace, tak za to pořádně vzali i ve druhé a po první polovině byl s časem 2'05,351 sekundy první Johann Zarco (Red Bull KTM Factory Racing), druhý se ztrátou 0,530 sekundy Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing). Marc Márquez (Repsol Honda Team) a Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) měli mezi sebou nějaké menší problémy, protože se hodně těsně míjeli jak na dráze, tak i během cesty k boxům. Márquez byl po osmi minutách osmý, zajel do boxů, kde vyměnil motorku za druhou s hladkým obutím a vyrazil na dráhu.
 Tři minuty před koncem dokázal zajet druhý čas 2'05,590 sekundy Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati), který jel na mokrém obutí. Marc Márquez první kolo na hladkém obutí nezajel nejrychleji, ale ve druhém už měl dva sektory v červené, když začalo znovu silně pršet. Márquez to dokázal a s časem 2'04,165 sekundy se posunul na první pozici, když o víc jak sekundu překonal Francouze Zarca.
Marc Márquez neřešil déšť a jeho třetí kolo na hladkém obutí bylo opět nejrychlejší 2'02,753 sekundy, takže vyhrál pole position neuvěřitelným náskokem 2,5 sekundy na druhého. Rychlý byl také druhý Jack Miller, který se dostal na druhou pozici a jeho poslední měřené kolo bylo hodně rychlé, ale těsně před cílovou rovinkou spadl. Třetí do závodu odstartuje Johann Zarco, pro něhož je Velká cena České republiky prozatím nejlepším podnikem jeho éry s KTM. Pro rakouského výrobce je to poprvé, kdy jejich motorka MotoGP odstartuje z první řady.
GP České republiky, MotoGP – Kvalifikace (Q2)