GP Kataru – V pátek zajel nejrychleji Márquez

Týmy mistrovství světa silničních motocyklů odstartovaly sezonu 2019 prvními tréninky na katarskou Grand Prix. Jezdci tříd Moto3, Moto2 a MotoGP navazují na testy, které tam v posledních dvou týdnech absolvovali, takže prostředí pouštního okruhu jim není až tak cizí. V třídě Moto3 zajel první den nejrychleji Aron Canet, Jakub Kornfeil je šestý, Filip Salač třiadvacátý. V třídě Moto2 vede po dvou úvodních trénincích Lorenzo Baldassarri před Marcelem Schrötterem a Remy Gardnerem. V královské kubatuře byl nejrychlejší druhý trénink, který vyhrál v novém rekordu Marc Márquez. Český závodník Karel Abraham je prozatím jednadvacátý. V sobotu rozhodnou třetí tréninky o postupových sestavách pro Q2 a o pozicích na startu budou jezdci všech tříd bojovat v kvalifikacích Q1 a Q2.

MotoGP – 1.volný trénink
V patnácté minutě úvodního tréninku katarského závodního víkendu vedl Marc Márquez (Repsol Honda Team) s časem 1'55,164 sekundy. Na druhé pozici figuroval Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati), třetí byl Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team), jenž na týmového kolegu ztrácel osm desetin. Poslední dva jezdci v jedné sekundě na prvního byli Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP). Velmi dobře si prozatím vedl šestý Joan Mir (Team SUZUKI ECSTAR) nebo osmý Francesco Bagnaia (Alma Pramac Racing). Hůř byl na tom Hafizh Syahrin (Red Bull Ktm Tech 3), který jako první z MotoGP letos absolvoval pád. Karel Abraham (Reale Avintia Racing) prozatím neměl měřené kolo podobně jako jeho týmový kolega Tito Rabat (Reale Avintia Racing) a jezdec na divokou kartu Bradley Smith (Aprilia Factory Racing).
Patnáct minut před koncem tréninku zůstával na špici časomíry Marc Márquez, který maximum 1'55,164 sekundy prozatím nezlepšil, ale stále mu to stačilo, aby si udržel vedoucí pozici. Druhý Danilo Petrucci snížil ztrátu na desetinu, to samé udělal i třetí Jorge Lorenzo, který ztrácel čtyři desetiny. Na čtvrté místo se posunul Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR), pátý byl Maverick Viňales. Český závodník Karel Abraham figuroval s časem 1'56,864 sekundy na jednadvacáté pozici.
První trénink vyhrál časem 1'55,048 sekundy Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP), jemuž se v závěru povedlo zajet hned několik velmi rychlých kol. Druhý v pořadí Jorge Lorenzo ztratil na Itala 0,079 sekundy. Třetí Marc Márquez byl o 0,116 sekundy pomalejší. Do pátého místa zajel Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) a Danilo Petrucci, který na prvního ztratil dvě desetiny. Ve druhé pětce je sestava Maverick Viňales, Franco Morbidelli, Jack Miller (Alma Pramac Racing), Alex Rins a desátý Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu). Japonec ztratil na prvního jen 0,448 sekundy. Posledním jezdcem v jedné sekundě je sedmnáctý Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol). Karel Abraham v závěru zrychlil na 1'56,249 sekundy a trénink uzavřel dvacátý. Jeho týmový kolega Tito Rabat skončil jednadvacátý a oba dělí čtyřicet tisícin.

MotoGP – 2.volný trénink
Druhý trénink královské kubatury začal s mírným zpožděním, jelikož traťová maršálové čistili asfalt v osmé zatáčce. Zdržení nebylo velké a po patnácti odjetých minutách byl na první pozici Marc Márquez (Repsol Honda Team) s časem 1'54,767 sekundy. Jen osmdesát tisícin ztrácel druhý Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati), třetí byl nováček Faio Quartararo (Petronas Yamaha SRT). Ital Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) a Španěl Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP) uzavírali pětici nejrychlejších. Český závodník Karel Abraham (Reale Avintia Racing), byl prozatím s kolem 1'56,413 sekundy dvacátý. Incident v sedmé zatáčce měla dvojice Tito Rabat (Reale Avintia Racing) a Marc Márquez. Došlo tam ke kontaktu s tím, že Rabat musel mimo dráhu, Márquez pokračoval ve své stopě dál.
Patnáct minut před koncem tréninku zůstával na špici časomíry Marc Márquez, třebaže si čas z úvodní části nezlepšil. Na druhé pozici byl Danilo Petrucci, na třetí místo se posunul Maverick Viňales, čtvrtý byl Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) a pátý Fabio Quartararo. Pořádný pád zaznamenal v první zatáčce Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT), jehož Yamaha začala ve štěrku únikové zóny hořet. Karel Abraham zajel 1'55,683 sekundy a to mu prozatím stačilo na sedmnáctou pozici.
V pětatřicáté minutě bylo vše jinak, vedl Jack Miller (Alma Pramac Racing) časem 1'54,394 sekundy, druhý Joan Mir ztrácel 0,039 sekundy, třetí Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) byl o 0,058 sekundy pomalejší. Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) byl prozatím šestnáctý bez postupu do Q2. Pět minut před koncem převzal vedoucí pozici Franco Morbidelli, když zajel maximum na 1'54,275 sekundy.
Druhý trénink vyhrál Marc Márquez v novém rekordu 1'53,380 sekundy. Téměř půl sekundy ztratil druhý Maverick Viňales, třetí byl Jack Miller. Čtvrtý čas nastavil Danilo Petrucci, pátý byl Fabio Quartararo. Provizorní postup do Q2 má šestý Andrea Dovizioso, sedmý Franco Morbidelli, osmý Alex Rins, devátý Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) a desátý Joan Mir. O přímý postup bude muset bojovat jedenáctý Jorge Lorenzo nebo až sedmnáctý Valentino Rossi. Karel Abraham trénink uzavřel jednadvacátým časem 1'55,654 sekundy.

Abrautor: Petr Czyž