Připravit, pozor, START!!

Velice napínavý úvodní závod letošní sezóny ovládl po velkém souboji s obhájcem titulu Marcem Marquezem Andrea Dovizioso na Ducati, třetí dojel Cal Crutchlow na Hondě. Skvělou stíhací jízdu předvedl Fabio Quartararo, který po problémech na startu startoval z boxové uličky, v úvodu závodu zajížděl nejrychlejší kola, ale na body to nakonec o jednu příčku nestihl a skončil šestnáctý. Abaja jezdil po celý závod velice rychlá konstantní kola na úrovni cca 1:56,5, sváděl skvělé souboje s Pecco Bagnaiou a svým týmový parťákem Tito Rabatam, kterého porazil,.Přesto to tentokrát na body nestačilo a v cíli obsadil 18. místo se ztrátou na vítěze necelých 23s a na 12. místo jen cca 10s.

Solidní vstup do nové sezóny, máme se na co těšit v Abajově oblíbené Argentině! Kompletní výsledky ZDE

Abaja po závodě uvedl na svých fb stránkách: Dneska to byl super závod. Skončil jsem 22s za vítězem Dovim a časy byly taky super. Celý závod jsem jel s Titem Rabatem a Bagnaiou, což je taky hodně dobrý. Bohužel pozice až 18, ale se závodem musím být dnes spokojenej!

It was a great race today. 22secs behind the winner, fight with @titorabat and @pecco63 , but only P18. Keep pushing in #argentinagp #ka17 #motogp #ducati #racing

Všichni jezdci a jejich týmy mají přes zimu natrénovéno, natestováno a jsou do jednoho natěšení, až to začne...! A ono je to tady!!
Již tento víkend startuje letošní sezóna mistrovství světa silničních motocyklů a tradiční start se uskuteční v katarském Doha, kde se již tradičně pod světly odjede úvodní závod MotoGP!

Závodní okruh Losail International Circuit postavili kousek od pouště v rekordním čase, protože od zahájení po ukončení stavby neuplynul ani jeden celý rok. Práce odstartovaly v říjnu 2003 a první závody GP pořádali již 30. září 2004. Na stavbě okruhu pracovalo asi tisíc lidí a náklady na jeho vybudování se vyšplhaly na 58 milionů dolarů. Okruh leží přibližně 30 kilometrů severně od hlavního města. V tomto městě prší průměrně 8,8 dne v roce a to úhrnem pouhopouhých 75ml.  ALE POZOR! Březen je druhým nejdeštivějším měsícem roku s průměrem 1,8 dne a v roce 2009 to byl právě déšť, který byl příčinou odložení závodu MotoGP na pondělí. Rovněž v předloňském roce zrušil déšť celý sobotní kvalifikační program! Letos by však podle předpovědi pršet nemělo teploty by se měly pohybovat kolem 20°C... ;-)

Katarská Grand Prix zahajuje sezonu seriálu Grand Prix již potřinácté v řadě (od roku 2007). První závod v noci jeli jezdci MotoGP 9. března 2008. Od té doby zásobuje elektřinou na 3600 reflektorů celkem 40 generátorů, které by stačily na osvětlení 70 fotbalových hřišť nebo ulice dlouhé z Dauhá do Moskvy, což je přibližně 4600 kilometrů… Když tam jezdci série Grand Prix startovali za denního světa, dosahovaly průměrné teploty povrchu tratě až pětačtyřiceti stupňů. Naopak se západem slunce jde teplota prudce dolů a teplota dráhy pak bývá až o polovinu nižší. Jezdci používají průhledná hledí, aby se co nejlépe přizpůsobili nočním podmínkám. Teplota večer a v noci se v poušti výrazně liší a tak tamní pořadatelé prý dokonce reálně uvažovali, že dráhu budou vyhřívat... ;-)) Okruh Losail má jedinou tribunu pro 7500 diváků a slavnostní ceremoniály na stupních vítězů tam probíhají s šumivým vínem bez alkoholu...

Katar je zemí s největším příjmem na hlavu a to díky ropě a zemnímu plynu. Losail je jedním z okruhů s největší spotřebou paliva za celou sezonu. Jen pro zajímavost, litr paliva tam stojí méně než litr balené vody v supermarketu... Má třetí největší zásoby zemního plynu na světě a je druhou zemí světa s nejnižší nezaměstnaností. Je to také jedno z mála míst na světě, kde místní neplatí daně.

Pořádání mistrovství světa motocyklů MotoGP bylo pro Katar vůbec první významnou mezinárodní sportovní událostí. V roce 2022 uspořádá mistrovství světa ve fotbale! Mimo seriálu MotoGP okruh Losail pravidelně hostí další světové podniky - WSBK i motokrosové MXGP.

Výsledky Karla Abrahama v Kataru (2005-2018) :
2005  125cc       28. místo (vítěz Talmacsi)
2006  125cc       24. místo (vítěz Bautista)
2007  250cc       DNF       (vítěz Lorenzo)
2008  250cc       7. místo  (vítěz Pasini)
2009  250cc       DNF       (vítěz Barbera)
2010  Moto2     14. místo (vítěz Tomizawa)