GP San Marina – Den závodu v Misanu

Dnem závodu vrcholí třináctý podnik sezony 2018 Velká cena San Marina. Jezdci tříd Moto3, Moto2 a MotoGP mají před sebou ranní zahřívací tréninky a od jedenácti hodin startuje závodní program. Na okruhu v Misanu má Česká republika dva závodníky mistrovství světa – Karel Abraham (Ducati, MotoGP) a Jakub Kornfeil (KTM, Moto3). V Moto2 závodí na divokou kartu Sheridan Morais v barvách české stáje WilliRace Racing Team.
 
MotoGP - závod
Z pole position odstartoval do nedělního závodu Jorge Lorenzo (Ducati Team), který ve včerejší kvalifikaci prolomil traťový rekord s časem 1'31,629 sekundy. Ze druhé pozice do závodu překvapivě vyrazil Jack Miller (Alma Pramac Racing), ze třetí pak Maverick Vinales (Movistar Yamaha MotoGP). Druhou řadu otevřel Andrea Dovizioso (Ducati Team), vedle něhož se na startovní rošt postavil Marc Márquez (Repsol Honda Team), šestý pak odstartoval Cal Crutchlow (LCR Honda CASTROL). Ze sedmého až devátého místa vyrazila do závodu trojice Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) a Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), čtvrtou řadu pak otevřel Alex Rins (Team SUZUKI ECSTAR).
Výborný start předvedl Jorge Lorenzo, který vyrazil do závodu z pole position. Za něj se zařadil Jack Miller a třetí do první zatáčky vjel Marc Márquez. Před něj se však záhy dostal Andrea Dovizioso, o pátou příčku pak bojovali Maverick Vinales a Alex Rins. Karel Abraham vyrážející z kvalifikační 24. pozice opanoval krátce po startu 23. místo.
Ve druhém kole zaútočil na třetí příčku Jacka Millera Marc Márquez, jehož atak byl velmi těsný a Australan měl co dělat, aby se kontaktu se svým soupeřem vyhnul. Záhy pak však Jack Miller i přesto upadl, když mu v jedné ze zatáček ujel předek. Marc Márquez naopak zajel nejrychlejší kolo závodu a začal se na dvojici továrních strojů Ducati dotahovat. Těžil pak zejména také ze souboje Andrea Doviziosi a Jorgeho Lorenza, v němž nakonec uspěl Ital, který se dostal do vedení závodu.
Desáté kolo znamenalo pro Andreu Doviziosa prolomení traťového rekordu, který vylepšil na 1'32,678 sekundy. Danilo Petrucci byl naopak penalizován za své vyjetí dráhy 1,1 sekundy, které mu budou přičteny po dojetí závodu.
V polovině závodu se před Jorgeho Lorenza poměrně snadno dostal Marc Márquez, který se vydal na stíhací jízdu Andrei Doviziosa, jenž jezdil s téměř dvousekundovým náskokem. Na čtvrtém místě se držel Cal Crutchlow, na pátém pak Alex Rins. Karel Abraham se posunul o několik příček výše a jezdil na 21. pozici, náhradník za Tita Rabata, Christophe Ponsson, pak bojoval na posledním místě se ztrátou jedné minuty a třiadvaceti sekund.
V osmnáctém kole upadl Stefan Bradl, o kolo později pak odstoupil Pol Espargaro, jenž se vrátil do sedla své motorky po těžkém pádu ve Velké ceně České republiky. Mezitím předváděli krásný souboj o druhé místo Marc Márquez s Jorge Lorenzem, kteří se několikrát těsně předjeli. Toho využil Andrea Dovizioso, který navýšil svůj náskok už na 2,136 sekundy.
Pouhá dvě kolika do konce závodu upadl v levotočivé zatáčce Jorge Lorenzo a bez boje tak přenechal své druhé místo Marcu Márquezovi, na třetí pozici se pak posunul Cal Crutchlow. Závod s tímto pořadí taktéž skončil. Vítězem se na italském okruhu stal Andrea Dovizioso, který během celého závodu předváděl suverénní jízdu. Na čtvrté pozici projel cílem Alex Rins, na páté Maverick Vinales a na šesté Dani Pedrosa. Sedmý dokončil závod Valentino Rossi, osmý Andrea Iannone a devátý Alvaro Bautista. Top desítku pak uzavřel Johann Zarco.
 
Autor: Petr Czyž, Andrea Štipčáková
 
Výsledky závodu ZDE