GP České republiky – V Brně vyhrál Dovizioso, Kornfeil slaví třetí místo v Moto3

MotoGP – Závod
Do závodu na 21 kol startoval z první řady Andrea Dovizioso (Ducati Team), Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a Marc Márquez (Repsol Honda Team). Druhá řada Jorge Lorenzo (Ducati Team), Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) a Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing). Třetí řada Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) a Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR). Jezdec na divokou kartu Stefan Bradl (HRC Honda Team) startoval osmnáctý, Sylvain Guintoli (Team SUZUKI ECSTAR) dvacátý. Český závodník Karel Abraham (Ángel Nieto Team) odstartoval dvaadvacátý. Naopak na startu chyběl Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing), který si pádem v zahřívacím tréninku zlomil klíční kost.
Na špici pole najížděl do první zatáčky Valentino Rossi, ale ještě v průběhu prvního kola se na první pozici vrátil Andrea Dovizioso. Marc Márquez jel třetí, čtvrtý Jorge Lorenzo a pátý Cal Crutchlow. Jen do třetí zatáčky dojel Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP), Bradley Smith (Red Bull KTM Factory Racing) a Stefan Bradl. Všichni tři skončili na zemi a není prozatím jasné, kdo byl tím, kdo karambol způsobil. Incident je vyšetřován. Karel Abraham jel ve druhém kole na dvaadvacáté pozici.
Po pěti odjetých kolech vedl Andrea Dovizioso, který měl těsně za sebou Valentina Rossiho, Marca Márqueze, Jorge Lorenza, Danila Petrucciho, Cala Crutchlowa, Johanna Zarca, Alexe Rinse, Andrea Iannoneho a Daniho Pedrosu. V šestém kole havaroval Scott Redding (Aprilia Racing Team Gresini), který nezvládl třináctou zatáčku. Karel Abraham jel devatenáctý a za sebou měl Guintoliho a Simeona. O třetí pozici probíhala těžká bitva mezi Lorenzem a Márquezem. V osmém kole se Valentino Rossi posunul do vedení a chtěl Doviziosa setřást. Z jedenácté pozice odstoupil v devátém kole Tito Rabat (Reale Avintia Racing), který měl poruchu techniky.
Do druhé poloviny závodu nastoupil na špici pole Andrea Dovizioso, druhý jel Marc Márquez a třetí Valentino Rossi. Ital měl těsně za sebou Cala Crutchlowa, Jorge Lorenza a Danila Petrucciho. Sedmý Johann Zarco vedl druhou skupinu jezdců s Alexem Rinsem, Andrea Iannonem a Danim Pedrosou. Álvaro Bautista, který dnes startoval do 150.závodu MotoGP figuroval na jedenácté pozici, téměř čtyři sekundy za Pedrosou. Karel Abraham byl osmnáctý, šest sekund za sedmnáctým Nakagamim. Těsně za jezdcem z Brna už figurovala dvojice Sylvain Guintoli a Xavier Simeon. Ve dvanáctém kole Crutchlow postoupil na třetí místo, Lorenzo na čtvrté a pátý jel Rossi.
Pět kol před koncem závodu měla vedoucí skupina čtyři jezdce – Andrea Dovizioso, Marc Márquez, Jorge Lorenzo a Cal Crutchlow. Tři desetiny za Crutchlowem jel Valentino Rossi, který stále nebyl bez šance a možná šetřil síly na závěrečný atak. Těsně za bodovaným umístěním jel šestnáctý Thomas Lüthi (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS), který zatím nezískal v MotoGP ani jeden bod. Na osmnácté pozici zůstával Karel Abraham. V devatenáctém kole se utrhla trojice Dovizioso, Lorenzo, Márquez. Čtvrtý Crutchlow ztrácel šest desetin, čtyři desetiny za Britem jel Rossi. Bitva o vítězství měla fantastický průběh a rozhodlo až poslední kolo do něhož najížděl první Andrea Dovizioso.
Italský závodník Andrea Dovizioso nepolevil, vedení udržel až do cíle a závod v Brně vyhrál. Těsně za Italem projel cílem na druhé pozici jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, třetí závod dokončil Marc Márquez, který s velkou převahou zůstává lídrem šampionátu. Nejlepším jezdcem netovární stáje je pátý Cal Crutchlow, kterého v poslední zatáčce před cílem předjel Valentino Rossi. Karel Abraham zajel v domácím podniku na osmnácté místo.
 
GP České republiky, MotoGP – Závod (21kol)
 28°C, dráha suchá, 41°C, vlhkost: 44%
1. # 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Ducati Team Ducati 41'07.728
2. # 99 Jorge LORENZO SPA Ducati Team Ducati +0.178
3. # 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda +0.368
4. # 46 Valentino ROSSI ITA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha +2.902
5. # 35 Cal CRUTCHLOW GBR LCR Honda CASTROL Honda +2.958
6. # 9 Danilo PETRUCCI ITA Alma Pramac Racing Ducati +3.768
7. # 5 Johann ZARCO FRA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha +6.159
8. # 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda +7.479
9. # 19 Alvaro BAUTISTA SPA Angel Nieto Team Ducati +7.575
10. # 29 Andrea IANNONE ITA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +8.326
11. # 42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +8.653
12. # 43 Jack MILLER AUS Alma Pramac Racing Ducati +16.549
13. # 21 Franco MORBIDELLI ITA EG 0,0 Marc VDS Honda +19.603
14. # 55 Hafizh SYAHRIN MAL Monster Yamaha Tech 3 Yamaha +21.381
15. # 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia +23.159
16. # 12 Thomas LUTHI SWI EG 0,0 Marc VDS Honda +27.673
17. # 30 Takaaki NAKAGAMI JPN LCR Honda IDEMITSU Honda +28.311
18. # 17 Karel ABRAHAM CZE Angel Nieto Team Ducati +41.172
19. # 50 Sylvain GUINTOLI FRA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +42.411
20. # 10 Xavier SIMEON BEL Reale Avintia Racing Ducati +50.941
               
  Závod nedokončil/neklasifikován:      
  # 53 Tito RABAT SPA Reale Avintia Racing Ducati  
  # 45 Scott REDDING GBR Aprilia Racing Team Gresini Aprilia  
  # 38 Bradley SMITH GBR Red Bull KTM Factory Racing KTM  
  # 25 Maverick VIÑALES SPA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha  
  # 6 Stefan BRADL GER HRC Honda Team Honda  
Autor: Petr Czyž