Motul TT Assen – Páteční volné tréninky, Karel Abraham 15.!

První den závodního víkendu osmého podniku sezony mistrovství světa silničních motocyklů absolvují jezdci celkem dva volné tréninky. V Assenu je ráno slunečné počasí s teplotami přes dvacet stupňů, takže povětrnostní podmínky týmům zatím přejí. Z českých závodníků je v Assenu Karel Abraham (MotoGP, Ducati), Jakub Kornfeil (Moto3, KTM) a jelikož se v Holandsku jede také Red Bull Rookies Cup, nechybí Filip Salač (KTM).
1.volný trénink - MotoGP
Po úvodních dvaceti minutách měl na kontě nejrychlejší kolo 1'34,550 sekundy Maverick Vinales (Movistar Yamaha MotoGP). Druhý v pořadí Marc Márquez (Repsol Honda Team) ztrácel sedmačtyřicet sekund, třetí Andrea Dovizioso (Ducati Team) byl o 0,087 sekundy pomalejší. S časem 1'34,823 sekundy byl na čtvrté pozici Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), pátý Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) ztrácel na prvního půl sekundy. Český závodník Karel Abraham (Ángel Nieto Team) byl s časem 1'35,790 sekundy patnáctý.
 První trénink vyhrál časem 1'34,227 sekundy Marc Márquez. Necelé dvě desetiny ztratil Maverick Vinales, tři desetiny ztrácí třetí Valentino Rossi. Jezdci Jack Miller (Alma Pramac Racing) a Andrea Dovizioso uzavírají pětici nejrychlejších. Provizorní postup do druhé kvalifikace má také šestý Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR), sedmý Jorge Lorenzo, který má k dispozici nový rám, ale měl to dopoledne s pádem, osmý Franco Morbidelli (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS), devátý Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) a desátý Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing). Karel Abraham trénink uzavřel devatenáctým časem 1'35,669 sekundy, což pro českého závodníka představuje ztrátu v podobě 1,4 sekundy.

MotoGP – 2.volný trénink
 V polovině druhého tréninku vedl časomíru Andrea Dovizioso (Ducati Team) s časem 1'34,039 sekundy. Druhý Marc Márquez (Repsol Honda Team) ztrácel dvě tisíciny, třetí Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) byl o šest tisícin pomalejší. Neuvěřitelně vyrovnaná sestava. Maverick Vinales (Movistar Yamaha MotoGP) měl čtvrtý čas a pátý byl Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing). Sedmnáctý Karel Abraham (Ángel Nieto Team) zajel 1'35,145 sekundy, což byla jedna sekunda ztráty na prvního. Pád absolvoval Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing), který naštěstí odešel po svých.
 Ve druhém tréninku zajel nejrychleji Maverick Vinales, který maximum dne posunul na hodnotu 1'33,378 sekundy. Na druhém místě je Andrea Iannone, třetí Danilo Petrucci. Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) uzavírají první pětku. Provizorní postup do druhé kvalifikace drží Andrea Dovizioso (Ducati Team), Jorge Lorenzo (Ducati Team), Marc Márquez, Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) a Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), který to měl s pádem a do Top10 zajel až v posledním měřeném kole. Výborně si vedl Karel Abraham (Ángel Nieto Team), který trénink uzavřel patnáctým časem 1'34,522 sekundy.