GP Malajsie – V pátek zajel nejrychleji Dovizioso, Abraham sedmý!

Páteční tréninky odstartovaly přípravu na předposlední podnik sezony 2017 Velkou cenu Malajsie. Dopoledne jezdci všech tříd nastavili nejrychlejší časy dne, protože odpoledne už v Sepangu silně pršelo a na mokrém povrchu již k žádnému zlepšení nedošlo. V královské kubatuře je nejrychlejším jezdcem Andrea Dovizioso, který byl první jak za suchých, tak mokrých podmínek. Výborně si vedl Karel Abraham, protože ten byl dopoledne sedmý a je tedy ve skupině, která má v této chvíli postup do druhé kvalifikace. Její definitivní podobu určí až třetí trénink, pokud ovšem nebude v sobotu dopoledne pršet. Jakub Kornfeil je v kombinaci časů patnáctý, takže rovněž dobrý vstup do závodního víkendu.

MotoGP – 1.volný trénink

První trénink vyhrál na suché dráze Sepangu italský jezdec Andrea Dovizioso (Ducati Team) časem 2'00,671 sekundy. Druhý v pořadí Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team) ztrácí jen 0,071 sekundy, třetí Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) byl o 0,136 sekundy pomalejší. DO pátého místa zajel Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP) a Marc Márquez (Repsol Honda Team). Výborný vstup o předposledního víkendu sezony zaznamenal Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team), který je po prvním tréninku sedmý s časem 2'01,077 sekundy a na prvního ztrácí čtyři desetiny. Holanďan Michael van der Mark (Monster Yamaha Tech 3) je při své premiéře v MotoGP devatenáctý.

MotoGP – 2.volný trénink

Po pětadvaceti minutách tréninku byl nejrychlejším jezdcem na mokré dráze Sepangu Andrea Dovizioso (Ducati Team). Ital měl maximum na hodnotě 2'11,640 sekundy. Přes půl sekundy ztrácel druhý Marc Márquez (Repsol Honda Team) a třetí Jorge Lorenzo (Ducati Team) už byl přes dvě sekundy pomalejší. Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich) a Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) uzavírali Top5. Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) figuroval na čtrnácté pozici s časem 2'15,053 sekundy. V patnácté zatáčce došlo ke kontaktu mezi Maverickem Viñalesem (Movistar Yamaha MotoGP) a Hectorem Barberou (Reale Avintia Racing). Viñales to ustál, Barbera skončil na zemi.

Druhý trénink vyhrál časem 2'11,640 sekundy Andrea Dovizioso, který je s maximem z prvního tréninku nejrychlejším jezdcem pátečních volných jízd. Na druhém místě skončil Marc Márquez, třetí byl Jorge Lorenzo, jemuž se ztrátu podařilo snížit na hodnotu 1,055 sekundy. Do pátého místa zajel Maverick Viñales a Danilo Petrucci. Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) skončil jedenáctý a v závěru to měl s pádem. Karel Abraham zajel třináctý čas 2'13,760 sekundy, ale vzhledem k sedmému času z prvního tréninku je nyní součástí Top10.

Provizorní postup do druhé kvalifikace má nyní těchto deset závodníků – Andrea Dovizioso (Ducati Team), Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team), Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP), Marc Márquez (Repsol Honda Team), Cal Crutchlow (LCR Honda), Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team), Hector Barbera (Reale Avintia Racing), Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) a Jorge Lorenzo (Ducati Team).

autor: Petr Czyž