Bodujeme i potřetí v řadě!

Další závod letošního seriálu MotoGP nás zavedl na okruh v Silverstone, kde se jela Octo British Grand Prix.

Abaja odcestoval do Anglie ve velké pohodě, před odletem byl oficiálně oznámen podpis smlouvy s týmem ASPAR i na rok 2018 a v tréninku si dokonce "střihl" SPARTAN RACE v Litovli  ;-))

Přestože o okruhu v Silverstonu Abaja nikdy nemluvil v superlativech... tak výsledkově to v historii nebylo vůbec špatné! Připomeňme zejména jeho první rok v MotoGP (v roce 2011), když byl Abaja v kvalifikaci nejlépe postaveným jezdcem Ducati! Do tehdy nakonec mokrého nedělního závodu odstartoval ze 6. místa! V cíli byl nakonec na skvělém 7. místě - mimochodem jen o jedno místo za VR46. Takže i vzhledem k Abajově momentální formě jsme se mohli těšit na další zajímavý závodní víkend!

Počasí letošního závodu v Silverstone bylo po celý víkend překvapivě ideální a slunečné, což v Anglii nebývá vůbec zvykem... Abajovi parádně vyšel první den (14. místo), v sobotní kvalifikaci se mu však bohužel tolik nedařilo a obsadil až 20. místo. Přesto Abajův komentář po kvalifikaci dával naději do nedělního závodu, neboť nezdar v kvalifikaci vzal jen a jen na sebe: „S kvalifikací nejsem vůbec spokojený. První stint byl v pořádku, ale pro druhý jsme neměli dobrou strategii. Chtěl jsem někoho dalšího následovat, ale kdykoliv se naskytla nějaká příležitost, byl to někdo pomalejší. Posledním pokusem jsem si čas o něco vylepšil, ale bohužel jsem si nevšiml, že už mě předtím odmávli. Každopádně by to představovalo jednu nebo dvě pozice k dobru. Nejsem spokojený, neodvedl jsem dobrou práci, třebaže motorka funguje dobře.“

Do nedělního závodu vyrazil jako raketa "jubilant" Valentino Rossi, který takto skvěle odstartoval již do svého 300. závodu v nejprestižnější třídě (500cc + MotoGP)! Stíhat se jej vydala čtveřice Marquez, Viňales, Crutchlow a Dovizioso. Marquezovi však 7 kol před cílem explodoval motor a tak zůstala jen čtveřice pronásledovatelů. Z ní zajížděl konstantně rychlá kola Andrea Dovizioso a tři kola před cílem se posunul do čela závodu. Své vedení pak udržel až do cíle. Podruhé v řadě se tak radoval z vítězství a navíc se posunul i do čela celkového hodnocení šampionátu! Na druhé místo v závodě se posunul Viňales a třetí skončil dlouho vedoucí Rossi. Čtvrtý dojel domácí Crutchlow, pátý Lorenzo a první desítku uzavřel Abajův parťák Alvaro Bautista, který odjel svůj 250-tý závod v seriálu Grand Prix napříč všemi třídami. Abaja zajel opět parádní závod! Cílem šestého kola (a po pádu Lowese) sice projížděl až 21. pozici, což bylo v tu chvíli poslední místo... ale poté začal pořadím stoupat! Předjel hned čtveřici jezdců - Barbera, Smith, Miller, Baz  a v cíli se tak mohl zaslouženě radovat z dalších 3 bodů za krásné 13.místo! A to na dvanáctého Rabata nakonec ztratil v cíli jen 0,3s. Přitom ještě 5 kol před cílem to bylo 3,5 s.!

Abaja po závodě:
„Po ne zrovna dobré kvalifikaci jsem s tím, jak dnešek dopadl, spokojený. Dokázal jsem dobře odstartovat a odjel jsem dobrý závod. Samozřejmě, že se najdou i nějaká negativa. Motorka se mi na rovině chvěla, načež se mi pak špatně brzdilo do zatáček. Stalo se mi to dvakrát a nebyl jsem daleko od škaredého pádu, ztratil jsem kvůli těmto situacím okolo pěti vteřin. Na začátku jsem měl problém držet tempo s Barberou a ostatními, kteří měli měkké pneumatiky, to se ale po asi polovině odjetých kol změnilo a já jsem se začal cítit silnější. Jsem za 13. místo šťastný, a i přestože jezdec přede mnou dojel jen o 0,3 sekundy dříve. Myslím, že kdybych měl k dispozici ještě půl kola, předjel bych jej."

Abaja odvedl opět skvělý výkon ke kterému mu gratulujeme a pevně věříme, že bodová šňůra - Abaja bodoval již potřetí v řadě - vydrží i za 14 dní v Misanu, kde se jede další díl seriálu!!

A TAM BUDE ABAJU PODPOROVAT PLNÝ AUTOBUS JEHO ABAFANS!