GP Velké Británie – sobotní tréninky a kvalifikace

MotoGP – 3.volný trénink

Třetí trénink je poslední možností, jak si zajistit přímý postup do druhé kvalifikace. Tam postupuje deset nejrychlejších z kombinace časů prvních tří volných tréninků. Vzhledem k tomu, že v pátek odpoledne byly téměř ideální podmínky a sobota dopoledne nabízí mokro/suchou trať, není tu příliš velká naděje zajet čas, který by představoval výrazné zrychlení a zajistil tak někomu posun z druhé desítky do Top10. V první polovině tréninku ani na dráhu nevyjelo moc jezdců, pouze Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team), Loris Baz (Avintia Racing), Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), Marc Márquez (Repsol Honda Team) a Esteve Rabat (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS Racing).

Třetí trénink vyhrál Johann Zarco, který se také jako jediný dokázal posunou pořadím kombinace časů Top10, když se dostal o jednu pozici před Pola Espargara. Francouzovo maximum bylo v sobotu dopoledne na hodnotě 2'01,734 sekundy. Druhý byl Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP), třetí Jonas Folger (Monster Yamaha Tech 3). Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) je s časem 2'03,798 sekundy dvacátý, patnáctý v kombinaci časů tří volných tréninků.

Přímý postup do druhé kvalifikace má jistý Cal Crutchlow (LCR Honda), Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP), Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), Marc Márquez (Repsol Honda Team), Jorge Lorenzo (Ducati Team), Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing), Andrea Dovizioso (Ducati Team) a Scott Redding (Octo Pramac Yakhnich).

MotoGP – 4.volný trénink

Poslední čtvrtý trénink vyhrál časem 2'01,060 sekundy Jorge Lorenzo (Ducati Team). Španěl dokázal překonat týmového kolegu Andrea Doviziosa (Ducati Team) rozdílem 0,658 sekundy a to během tréninku musel řešit technické problémy, protože se mu zastavila motorka a on musel běžet do boxů pro druhou. Třetí v pořadí je Cal Crutchlow (LCR Honda), čtvrtý Marc Márquez (Repsol Honda Team) a první pětku uzavírá Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP). Český závodník Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) je s časem 2'03,401 sekundy jednadvacátý. Technika zastavila Bradley Smithe (Red Bull KTM Factory Racing), který je s časem 2'04,246 sekundy třiadvacátý, což je poslední místo.

MotoGP – Kvalifikace (QP1)

O dvě postupové pozice do Q2 bojovalo celkem třináct závodníků. Největším favoritem na postup byl tovární jezdec Hondy Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), ale ten samozřejmě neměl předem nic jisté. Problém měl Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich), který spadl ve dvanácté zatáčce a postup do druhé kvalifikace byl v tu chvíli v nedohlednu. V polovině kvalifikace figurovali na postupových pozicích jezdci Suzuki Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) s časem 2'01,285 sekundy a Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) s kolem 2'02,191 sekundy.

Pět minut před koncem Danilo Petrucci sedl na motorku, zajel první měřená kola a časem 2'01,770 sekundy se posunul na pátou pozici. Na postupových pozicích figurovala dvojice Jonas Folger (Monster Yamaha Tech 3) a Dani Pedrosa (Repsol Honda Team). Oba dělilo 0,052 sekundy. V posledním kole měli perfektně rozjetá kola Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team) a Hector Barbera (Reale Avintia Racing).

Postup o Q2 vybojoval časem 2'00,830 sekundy Dani Pedrosa a druhý v pořadí Jonas Folger. Kousek od postupu skončil Alex Rins, který tak do závodu odstartuje třináctý. Karel Abraham zajel desátý čas, takže mu na startu patří dvacátá pozice.

MotoGP – Kvalifikace (QP2)

V polovině kvalifikace byl na provizorní pole position Marc Márquez (Repsol Honda Team), jehož maximum na kolo bylo na hodnotě 2'00,106 sekundy. Španěl měl ve třinácté zatáčce ale hodně co dělat, aby neskončil na zemi. Na druhé pozici figuroval Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP), který ztrácel 0,379 sekundy, třetí Cal Crutchlow (LCR Honda) byl o 0,442 sekundy pomalejší. Jonas Folger (Monster Yamaha Tech 3) a Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) uzavírali první pětku.

Kvalifikaci vyhrál v novém rekordu 1'59,941 sekundy Marc Márquez, jenž tak zlepšil svůj předchozí rekord z roku 2015 o tři desetiny a hlavně překonal hranici dvou minut na kolo. Na druhé místo zajel Valentino Rossi, jemuž na pole position scházela necelá desetina. Třetí je Cal Crutchlow, který si časem 2'00,106 sekundy zajistil start z první řady.

autor: Petr Czyž