Další "horké body" jsou doma

Před dvěma lety jsme na tomto - pro fanoušky krásném - okruhu v Montmeló byli a to v rámci našeho tradičního velkého autobusového zájezdu. Leč pro nejsilnější motocykly, je to podle mnohých vyjádření jezdců, už podstatně méně vhodný okruh...

Navíc zde vloni došlo k obrovské tragédii, při níž zahynul jezdec Moto2 Luis Salom. Více se dočtete v tomto článku.

Celá trať následně prošla rekonstrukcí kritického úseku. Abaja nedávno v Barceloně absolvoval testy (které podle jeho slov nedopadly zrovna pozitivně) a podle jeho slov je zmíněná pasáž hodně "zvláštní" a tak vlastně vůbec nevěděl, co má od letošní Barcelony vlastně očekávat... Podstatné však bylo, že byl plný odhodlání a do Španělska se těšil.

O to více jsou tyto ve velkém vedru vyjeté body cennější (vzduch 33°C, dráha 54°C!). Abaja startoval z 18.místa, po startu se propadl na 20.místo, po předjetí Espargara, Iannoneho a Rabata už byl, podobně jako před týdnem v Mugellu, opět těsně za body a nakonec jsme mohli slavit další dva do celkového hodnocení šampionátu za zisk 14.místa!

Abaja závod ohodnotil následovně: „S dnešním závodem jsem velmi spokojen. Znovu se budu opakovat, ale testy zde v Barceloně byly fakt hrozné. Dnešní závod byl hodně obtížný, protože bylo hodně velké vedro a pneumatiky tak rychle odcházely. Po startu se mi podařilo dostat se před pár jezdců a pak zkoušet ujet. Bohužel před půlkou závodu začal hodně klouzat zadek a motorka přestala na výjezdech jet, protože do všeho zasahovala moc kontrola trakce. V plánu bylo změnit mapu po cca půlce závodu, což jsem taky udělal. Stejně však po pár dalších kolech motorka na výjezdech moc nejela, tak jsem se rozhodl pro třetí mapu, která se má používat jen v případě nouze. Měl jsem poměrně velký náskok, ale ten se v posledních pěti kolech začal hodně zkracovat. Dost jsem se stresoval, protože jsem vážně nemohl jet o nic rychleji, a to hlavně kvůli tomu, že motorka opravdu vůbec nechtěla jet ze zatáčky a zadní kolo hrozně klouzalo. Nakonec se povedlo dojet do cíle na čtrnácté pozici. Další velmi pozitivní novinkou byl čas závodu v porovnaní s minulým rokem. Další závod je v Assenu, kam se hodně těším, tak snad bude počasí přát !!!“

Fantastický závod předvedl Dovizioso a vyhrál podruhé v řadě, druhý Marquez bral své umístění "všemi deseti" a to i proto, že v sobotu celkem 5x havaroval (4x na dráze a jednou při nástupu na motocykl...) a v nedělním dopoledním warm-upu přidal další pád... Stupně vítězů doplnil vítěz kvalifikace Pedrosa. Naopak tentokrát zcela vyhořely tovární Yamahy, nedařilo se jim ani v trénincích a osmé (Rossi) a desáté (Viňales) místo jistě nejsou příčky, kam patří...

Je jistě zajímavé, že i v Jerezu byly podobné parné podmínky a Abaja bodoval a oběma továrním Yamahám se vůbec nedařilo... Jen náhoda? ;-)

V celkovém pořadí se na čelo dotáhl Dovizioso, který ztrácí už jen 7 bodů na prozatím stále vedoucího Viňalese, Abaja je 19. se ziskem 11 bodů. Za 14 dní se jede v Assenu a Abaja se těší, že "snad počasí bude přát". Na náš tradiční autobusový zájezd tam s velkou pravděpodobností pojedeme "až" příští rok (letos nás čeká Misano!), tak by první letošní deštivý závod mohl přijít právě na Dutch TT, co říkáte?? ! ;-))