GP Argentiny – Vítězí neporazitelný Vinales, Abraham je desátý

  Den závodu kompletně bez deště a na suchém povrchu. To byla zcela jiná situace než v sobotu, ale každý se s tím popasoval po svém. Závod kubatury Moto3 vyhrál Joan Mir, který si na konto připsal letos druhé vítězství a s plným počtem bodů vede šampionát. Jakub Kornfeil závod dokončil osmnáctý a z Argentiny odjíždí bez bodů. V třídě šestistovek Moto2 slavil letos druhé vítězství Franco Morbidelli, který ustál tlak týmového kolegy a bral plný počet bodů. Královská kubatura uzavřela svým závodem druhý podnik sezony. Závod plný pádu a předjíždění vyhrál Maverick Viñales, jemuž se v sedle Yamahy nesmírně daří. Na druhém místě skončil Valentino Rossi, který tímto oslavil svoji 350.Grand Prix. Třetí projel cílem Cal Crutchlow, který bral letos své první body. Karel Abraham po startu z druhé pozice závod dokončil desátý a to je pro českého závodníka velmi dobrý úvod sezony. Třetí kolo šampionátu přivítá koncem dubna Austin v Texasu.

  Do pětadvaceti kol závodu královské kubatury odstartoval z pole position Marc Márquez (Repsol Honda Team), druhý český závodník Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) a třetí Brit Cal Crutchlow (LCR Honda). Z druhé řady startoval Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich), Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) a Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP). Třetí řada Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) a Loris Baz (Reale Avintia Racing). Jezdci tovární Ducati, Andrea Dovizioso (Ducati Team) a Jorge Lorenzo (Ducati Team), startovali v pořadí z třinácté a šestnácté pozice.

 Po startu si první pozici udržel Marc Márquez, Karel Abraham byl čtvrtý, ale postupně ztrácel. Na druhém místě jel Cal Crutchlow, třetí Maverick Viñales, čtvrtý Valentino Rossi, pátý Danilo Petrucci a šestý Dani Pedrosa. Karel Abraham byl po prvním kole čtrnáctý. První kolo nedokončil Jorge Lorenzo, který hned v úvodu havaroval, když zezadu najel na Iannoneho Suzuki.

 Ve třetím kole už vedl Marc Márquez náskokem přes dvě sekundy, ale havaroval ve druhé zatáčce a bylo po nadějích na bodovaný výsledek. Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) ulil start a uviděl signál, který mu nařizoval projet boxovou uličkou. Na prvním místě jel Maverick Viñales, druhý Cal Crutchlow, třetí Valentino Rossi. Čtvrtý Danilo Petrucci ztrácel na stupně vítězů necelé dvě sekundy a těsně za sebou vozil Daniho Pedrosu a Johanna Zarca (Monster Yamaha Tech 3). Karel Abraham byl po startu z druhé pozice třináctý.

  V devátém kole vedl Maverick Viñales náskokem 1,5 sekundy na druhého Cala Crutchlowa za nímž jel těsně Ital Valentino Rossi. Neuvěřitelný závod předváděl Johann Zarco, který se dokázal dostat během pár kol přes Álvara Bautistu, Daniho Pedrosu a Danila Petrucciho. Francouz byl 3,6 sekundy za Rossim v době, kdy do konce zbývalo odjet čtrnáct kol. Tedy těsně před polovinou závodu MotoGP. Karel Abraham zůstával třináctý a na dvanáctého Scotta Reddinga ztrácel osm desetin.

 Kvůli problému s převodovkou odstoupil v polovině závodu Sam Lowes (Aprilia Racing Team Gresini). Katastrofa pro Repsol Hondu následovala znovu ve druhé zatáčce, kde po Márquezovi havaroval také jeho týmový kolega Dani Pedrosa. Ve čtrnáctém kole havaroval v páté zatáčce Aleix Espargaró a k zemi poslal Andrea Doviziosa, který tak ztratil dobře rozjetý závod. Maverick Viñales už vedl náskokem dvou sekund. Cal Crutchlow měl stále těsně za sebou Valentina Rossiho. Čtvrtý Álvaro Bautista ztrácel na stupně vítězů pět sekund. Karel Abraham figuroval na desáté pozici a na devátého Jacka Millera (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS) ztrácel tři desetiny.

 Pět kol před koncem závodu měl Maverick Viñales náskok 2,8 sekundy a vítězství držel ve svých rukou. Za ním to tak jednoznačné nebylo. Valentino Rossi zaútočil na Cala Crutchlowa, posunul se na druhou pozici, ale Brita nedokázal setřást a stále ho vozil na zadním kole své Yamahy. Skvěle si vedl čtvrtý Álvaro Bautista, nejlepší jezdec Ducati v poli. Na pátém místě jel Johann Zarco, šestý Danilo Petrucci, sedmý Jonas Folger (Monster Yamaha Tech 3), osmý Scott Redding a za ním už dvojice Jack Miller a desátý Karel Abraham. V závodu pokračovalo šestnáct jezdců a mimo body byl Andrea Iannone, který to měl v úvodu s průjezdem boxovou uličkou.

 Neporazitelnost si udržel Maverick Viñales, který vyhrává druhý závod sezony v řadě a je prvním jezdcem Yamahy, jemuž se to od roku 1990 povedlo. S plným počtem bodů je po dvou úvodních kolech lídrem šampionátu. Jubilejní 350.Grand Prix Valentino Rossi uzavřel na druhé pozici a měl z toho velkou radost. Třetí projel cílem Cal Crutchlow, který po nule v Kataru dnes pořádně zabodoval. Výborný výsledek v podání čtvrtého Álvara Bautisty a stejně tak výborně si vedli nováčci v MotoGP, pátý Johann Zarco a šestý Jonas Folger. Český závodník Karel Abraham bodoval desátým místem a na víkend v Argentině určitě jen tak nezapomeneme. V jeho podaní určitě velmi podařený vstup do sezony.

GP Argentiny, MotoGP – Závod (25kol)
20°C, dráha suchá, 25°C, vlhkost: 60%

1. # 25 Maverick VIÑALES SPA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 41'45.060
2. # 46 Valentino ROSSI ITA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha +2.915
3. # 35 Cal CRUTCHLOW GBR LCR Honda Honda +3.754
4. # 19 Alvaro BAUTISTA SPA Pull&Bear Aspar Team Ducati +6.523
5. # 5 Johann ZARCO FRA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha +15.504
6. # 94 Jonas FOLGER GER Monster Yamaha Tech 3 Yamaha +18.241
7. # 9 Danilo PETRUCCI ITA OCTO Pramac Racing Ducati +20.046
8. # 45 Scott REDDING GBR OCTO Pramac Racing Ducati +25.480
9. # 43 Jack MILLER AUS EG 0,0 Marc VDS Honda +25.665
10. # 17 Karel ABRAHAM CZE Pull&Bear Aspar Team Ducati +26.403
11. # 76 Loris BAZ FRA Reale Avintia Racing Ducati +26.952
12. # 53 Tito RABAT SPA EG 0,0 Marc VDS Honda +41.875
13. # 8 Hector BARBERA SPA Reale Avintia Racing Ducati +42.770
14. # 44 Pol ESPARGARO SPA Red Bull KTM Factory Racing KTM +43.085
15. # 38 Bradley SMITH GBR Red Bull KTM Factory Racing KTM +43.452
16. # 29 Andrea IANNONE ITA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +46.219
               
  Závod nedokončil/neklasifikován:      
  # 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Ducati Team Ducati 11kol
  # 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 11kol
  # 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 12kol
  # 22 Sam LOWES GBR Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 14kol
  # 42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 14kol
  # 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 22kol
  # 99 Jorge LORENZO SPA Ducati Team Ducati 0kol

autor: Petr Czyž

zdroj: http://www.motorkari.cz/motosport/silnicni/motogp/gp-argentiny-vitezi-neporazitelny-vi-241-ales-abraham-je-desaty-36367.html