Srdeční záležitost!

Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně nám letos nabídla nebývalé množství zcela JEDINEČNÝCH zážitků!

A ještě než to vše vypuklo..., tak jsme pochopitelně opět udělali s Abajou i naše tradiční Abajafans setkání (tentokrát v Katolickém domu Troubsko) a během celého "předzávodního" týdne a víkendu i velké množství dalších doprovodných a "společenských" akcí!

Fotogalerii Risso Karnoka z pátečního setkání naleznete zde.

Vše je někdy poprvé! Letos, a to poprvé v naší Abajafans historii (tedy od roku 2007!), jsme neměli na startu našeho matadora Karla Abaju Abrahama a tak jsme závod sledovali nejen z našeho tradičního Déčka, ale mnozí z nás využili možnost "nového" pohledu i z dalších tribun krásného Masarykova okruhu. Letošní Grand Prix nám však nabídla nejen jiný úhel pohledu, ale i zcela jiné podmínky - poprvé v historii nového Masarykova okruhu (od roku 1987) byly závody všech kubatur "mokré"! Tedy z Brna nové jedinečné zážitky - kromě tradičního vedra na všechny čekal již od brzkého rána vytrvalý déšť, který místy přecházel v silný liják... :-)) Mlha na ranní warm-upy by se dala doslova krájet!

Výjimečné podmínky však vždy dávají velkou šanci těm, kteří na suchu za standardních podmínek zpravidla nemají velkou šanci naplno ukázat svůj talent. A pro nás fanoušky zase "nový" rozměr zážitků, protože špatné počasí neexistuje, existuje jen špatně zvolené oblečení a podcenění přípravy... :-)) A my jsme připraveni byli - jdeme tedy závodit!

V závodě Moto3 svoji šanci díky dešti naplno využil John McPhee a poprvé ve své kariéře vyhrál závod Grand Prix. Stejně tak poprvé se mohla radovat i značka jeho stroje - Peugeot! Velice pěkné 6.místo zajel domácí Jakub Kornfeil, který však v úvodu závodu dokonce okupoval 2.příčku. Na body naopak nedosáhl Karel Hanika, který sice celý závod bojoval a postupoval pořadím vpřed, ale vytoužený bodík mu o jednu pozici nakonec utekl... Nedařilo se naopak vedoucímu Binderovi, který stejně jako "vodník" Pawi havaroval. Nás věrné Abajafans navíc potěšilo, že zvítězil stroj s číslem sedmnáct... ;-)

Déšť pokračoval i před startem Moto2. Vždy v Brně početné německé fanoušky potěšil Jonas Folger, který suverénně vyhrál - letos poprvé! Ty české pak potěšil australan "Tonda" West, který dosáhl na historické TopTen v barvách českého týmu Montáže Brož, když za sebou v závěru nechal i francouzského lídra Moto2 Zarca!

Po závodě Moto2 se konečně nad diváky slitovalo i počasí a déšť zvolna ustal. To však jezdcům a mechanikům královské třídy MotoGP pěkně zamotalo hlavu.... Před námi byl tedy letos další závod ve "smíšených podmínkách". Dala se tedy čekat opět velká pneumatiková loterie, ve které mají vždy větší šanci ti "vzadu". Vzpomeňme třeba na parádní vítězství Jacka Milera v Assenu. Jack na startu kvůli zranění chyběl a tak na svoji velkou šanci čekali další vlčáci!
  Ještě na mokré trati vypálil dopředu Marquez, brzy se před něj však dostaly obě tovární Ducati. Doposud se tedy dalo říct, že se vše odvíjelo podle očekávání... To však neplatilo u všech favoritů, protože Rossi byl "až" jedenáctý, za ním Pedrosa a Lorenzo... Skvěle si vedl Redding, který brzy postoupil před Doviziosa dokonce na druhé místo za - v tu chvíli vedoucího - Iannoneho! Parádní závod jel také Barbera a v závěru famózně letěl po trati Baz! Tedy obě satelitní Ducati Avintia. Všem však skvěle dominoval Cal Crutchlow, který bude mít Brno od této chvíle vyryté zlatým písmem ve své paměti, protože právě vyhrál svůj první závod ve třídě MotoGP! Svůj první závod v kariéře vyhrál v Brně přesně před 20-ti lety (v roce 1996) i legendární Valentino Rossi. Ten sice mocně finišoval, ale na Crutchlowa tentokrát neměl ani on... Cala Crutchlowa i Valentina Rossiho spojuje od letoška v Brně ještě jedna výjimečná událost - nejen že zde oba poprvé vyhráli svůj závod v MS v kariéře, ale oba zde také poslali svůj stroj přes plot! ...a to dokonce i na stejném místě brněnské trati (pod tribunou "F")!

Fotogalerii této jedinečné události naleznete zde (zdroj: motorkari.cz, foto: Lubor Horák)

Třetí místo si velice zkušeně pohlídal tentokrát "nenápadný" Marc Marquez, který však může být zcela spokojen, protože po závodě v Brně dokonce ještě zvýšil svůj náskok v čele šampionátu na 53 bodů! Lídr šampionátu Marquez navíc v sobotu posunul absolutní rekord Masarykova okruhu na neuvěřitelných 1:54,596! Šampión loňského roku Jorge Lorenzo musel dokonce 2x do boxů přezouvat, na body tak vůbec nedosáhl a v celkovém pořadí klesl na 3.místo.

Závod MotoGP se tak stal podle očekávání velkou "pneumatikovou loterií" v níž tentokrát zvítězili Cal Crutchlow (postupně se probíjel až z 15.místa!) , Valentino Rossi (postup z 13.místa v 7.kole!) a Loris Baz (dokonce až ze 17.místa na 4.místo!!), naopak poraženými byli oba jezdci tovární Ducati a Jorge Lorenzo. Podívejte s čím jel Andrea Iannone v závěru závodu... foto zde

Grand Prix České republiky 2016 je tedy za námi! Všech 82 tisíc promoklých, ale troufnu si říct, že stejně jako já naprosto nadšených diváků, se již dnes těší na příští Grand Prix České republiky! A pozor, to se bude psát rok "sedmnáct"!!  :-)