Indianopolis 500 - 24.5.2009

S němým úžasem jsme díky NovaSport mohli v neděli večer sledovat nejslavnější závod na oválu na světě - 500 mil Indianopolis! Když jsem druhý den pátral po oficiálních výsledcích, narazil jsem na článek na www.autoroad.cz, který naprosto přesně popisuje dění na oválu a proto nesmí chybět ani na našich stránkách Klubu Přátel Oválu:

Jeho kariéra visela na vlásku, hrozilo mu vězení, jeho svět se mohl ze dne na den změnit. Nakonec to vyšlo, sympatický brazilec se vrátil zapsal se do historie nejen svým vítězství, ale pravděpodobně i nejemocionálnější oslavou jedinečného prvenství.
Helio Castroneves vyhrál potřetí v kariéře závod Indianapolis 500. Závěrečná kola si pohlídal, druhý Wheldon na něj trvale ztrácel dvě vteřiny. Když Castroneves projel cílem, spustila se déšť. Nikoliv však z oblohy, ale z očí čtyřiatřicetiletého jezdce a jeho nejbližších. I kdybyste přáli vítězství někomu jinému, po shlédnutí jeho bezprostředních reakcí byste svůj názor změnili. Castroneves vyšplhal na plot, který odděluje diváky od závodní dráhy. Poté usedl zpět do kokpitu, vlastně neusedl, bezvládně se do něj sesunul a nechal proudit emoce. Televizní obrazovky nabídly něco ojedinělého, nepopsatelného, něco podobného se už nikdy nebude opakovat. Kdo neviděl, nepochopí….
Start legendárního závodu Indianapolis 500 nevyšel podle představ. Hned v prvním kole došlo ke kolizi, černý kůň Mario Moraes sevřel v druhé zatáčce Marca Andrettiho. Oba byli vyřazeni ze závodu ještě před prvním kolem. Marco obviňoval Maria, ten zase Marca. Ze záznamu však lze usuzovat vinu Mariovi, který jezdce stáje Andretti Green sevřel. Andretti se po 70. kolech vrátil do závodu, ale řízení vozu
bylo opravdu špatné a tak raději po několika kolech vzdal.
Castroneves si vedoucí pozici neobhájil, při restartu šel do čela Franchitti. První místo si s přehledem hlídal, za ním si malý odstup udržovali Castroneves, Briscoe a Dixon.
O dvacet kol později byly vyvěšeny další žluté vlajky. Ošemetná poslední zatáčka nachytala nepřipraveného Ryana Hunter-Reaye. Američan škrtl o zeď a neovladatelný monopost si to pozpátku zamířil na pitlane.
Podobná situace nastala i v 53. kole. Tentokrát šlo o
Roberta Doornbose, který svůj vůz dostal pod kontrolu, ale lehkému kontaktu nezabránil. Ohnul zavěšení a premiéra na Indianapolis 500 pro něj skončila. Krátce na to se mohl balit celý tým. O tři kola později přišel na řadu Rahal. Prakticky přes kopírák chyboval jako v loňském roce a zdemoloval monopost.
Následné zastávky v boxech
vyhrál Dixon a dostal se poprvé v závodě do čela. Záda mu hlídal Franchitti, ale toho ohrožoval Kanaan.
Každoroční účastník Davey Hamilton zakončil své působení v 84. kole. Najel příliš vysoko a na nečistotách nemohl svůj vůz dostat pod kontrolu, střetu se zdí už nešlo zabránit. Na pitlane vyhrál interní souboj Franchitti a převzal od svého kolegy Dixona vedení.
V 99. kole došlo k velké kolizi. Tony Kanaan, jenž na Indianapolis 500 nikdy nevyhrál, přestože v každém ročníku několik kol vedl, havaroval. Bez jakéhokoliv varování mu vůz náhle zatočil vpravo. Kanaan pouze sundal ruce z volantu a připravoval se na tvrdý střet se zdí.
Předposlední série zastávka v boxech přinesla napínavé dění. Franchitti na špatný povel mechanika vystartoval příliš brzo, tankovací hadice byla stále v nádrži. Následným nedorozuměním ztratil Franchitti drahocenný čas. Největší pozornost však strhl Vitor Meira. Brazilcův monopost zachvátil oheň na pitlane. Plameny šlehaly prakticky po celém voze, ale přítomní hasiči požár zlikvidovali a Meira pokračoval v závodě!
Castroneves převzal od Dixona vedení, jejich souboj sledoval už třetí Power. Na čtvrtého Tracyho zaútočil rychlý Wheldon, přes Kanaďana se prosmýkl i Townsend Bell. Franchitti se pohyboval na 12. místě.
Další žlutou fázi vyvolal Wilson, který havaroval v první zatáčce. Startovní pole zamířilo na svou poslední zastávku v boxech. Z pitlane vyjel na první místě Castroneves před Briscoem a Wheldonem.
Přesně 25. kol před cílem diváci viděli nejtvrdší kolizi v závodě. Na cílové rovince Matos a Meira bojovali o pozice, ale před první zatáčkou došlo ke kontaktu
a oba velmi tvrdě narazili do zdi.
Sedmnáct kol před cílem se rozhořela pravá bitva o cenné vítězství na Indianapolis 500. Castroneves poodjel konkurenci, sledoval ho Wheldon, Patrick a Bell. Brazilec si vedoucí pozici kontroloval a vyhrál. Z třetího prvenství bude se dlouho vzpamatovávat.

autor: Aleš Sirný

originální článek: http://racing.autoroad.cz/indycar/indianapolis-500-kdo-nevidel-nepochopi-31848.html

výsledky závodu:

1. Helio Castroneves Penske 200 laps 3hr 19m 58.00005s
2. Dan Wheldon Panther +01.9819s
3. Danica Patrick AGR +02.3350s
4. Townsend Bell KVRT +02.7043s
5. Will Power Penske +03.6216s
6. Scott Dixon Ganassi +04.2988s
7. Dario Franchitti Ganassi +04.9159s
8. Ed Carpenter Vision +05.5096s
9. Paul Tracy KVRT +06.5180s
10. Hideki Mutoh AGR +07.3312s
11. Alex Tagliani Conquest +10.5351s
12. Tomas Scheckter Dale Coyne +10.9874s
13. Alex Lloyd Ganassi/Schmidt +11.1944s
14. Scott Sharp Panther +11.4259s
15. Ryan Briscoe Penske +12.6695s
16. AJ Foyt IV Foyt +15.4867s
17. Sarah Fisher Fisher +15.9774s
18. Mike Conway Dreyer & Reinbold +16.3488s
19. John Andretti Dreyer & Reinbold/Petty +18.0868s
20. Milka Duno Dreyer & Reinbold +1 lap

Rtd Vitor Meira Foyt 173 laps completed contact
Rtd Raphael Matos Luczo Dragon 173 laps completed contact
Rtd Justin Wilson Dale Coyne 160 laps completed contact
Rtd EJ Viso HVM 139 laps completed mechanical
Rtd Nelson Philippe HVM 130 laps completed contact
Rtd Oriol Servia Rahal Letterman 98 laps completed fuel pressure
Rtd Tony Kanaan AGR 97 laps completed contact
Rtd Robert Doornbos NHLR 85 laps completed contact
Rtd Davey Hamilton Dreyer & Reinbold 79 laps completed contact
Rtd Marco Andretti AGR 56 laps completed handling
Rtd Graham Rahal NHLR 55 laps completed contact
Rtd Ryan Hunter-Reay Vision 19 laps completed contact
Rtd Mario Moraes KVRT 0 laps completed contact